sanjski dopust 2

zgodovina Guadeloupa

Predklonialna doba

Starodavni pertogrifi v baillifu

Otoke so najprej naselila avtohtona ljudstva amerikpo možnosti že leta 3000 pr. n. št.  arawaki so prva skupina, ki jo je mogoče identificirati, kasneje pa so jih lalina-caribska ljudstva razselila okoli leta 1400. 

15.-17. stoletje

cristopher columbus je bil prvi Evropejec, ki je videl Guadeloupe, ki je pristal novembra 1493 in mu dal sedanje ime.  poskusov kolonizacije s strani Špancev v 16. stoletju ni uspelo zaradi napadov domorodcev.  so se Francozi začeli zanimati za Guadeloupe, ki je izgnal španske naseljence. compagine se je leta 1635 nastanil v Guadeloupeju pod naslovom charles leonard in jen du pleses du ossonvileso uradno prevzeli posest otoka za Francijo in pripeljali francoske kmete, da kolonizirajo zemljo. To je povzročilo smrt številnih avtohtonih ljudi zaradi bolezni in nasilja. Do leta 1640 pa je Compagnie des Îles de l’Amérique bankrotiralo in tako so Guadeloupe prodali charlsu ki je začel s plantažnim kmetijstvom, s prvimi afriškimi sužnji, ki so prišli leta 1650. Suženjski odpor je bil takoj razširjen, z odprto uporom leta 1656, ki je trajal nekaj tednov, in hkratno množico množičnih dezerterjev, ki so trajale vsaj dve leti, dokler Francozi niso prisilili avtohtonih narodov, da jim nehajo pomagati.  Lastništvo otoka je bilo prenešeno na francosko zahodnoindijo, preden je bilo leta 1674 pod nadzorom njihove kolonije Martinik prislonjeno Franciji. Institucializirano suženjstvo, ki ga je iz leta 1685 uvedel kodeks noir, je povzročilo razcvetenje gospodarstva na plantaži sladkorja. 

18.-19. stoletje

Med sedemletno vojno so Britanci zajeli in zasedli otoke do Pariške pogodbe iz leta 1863.  V tem času je Pointe-à-Pitre postal glavno pristanišče, trgi v britanskih severnoameriških kolonijah pa so bili odprti za guadeloupejski sladkor, ki se je trgovalo z živili in lesom. Gospodarstvo se je hitro razširilo in ustvarilo ogromno bogastvo francoskim kolonistom. Tako uspešna je bila Guadeloupe v času, ko je Francija po Pariški pogodbi iz leta 1763 v zameno za vrnitev Guadeloupea odnela svoje kanadske kolonije. Sajenje kave se je začelo v poznih 1720-jih, so delali tudi sužnji, do leta 1775 pa je kakav postal tudi pomemben izvozni izdelek. Bitka pri Saintesu se je borila med Francijo in Veliko Britanijo leta 1782.

Francoska revolucija je v Guadeloupe prinesla kaos. Po novem revolucionarnem pravu so bili svobodni ljudje barv upravičeni do enakih pravic. Velika Britanija je leta 1794 izkoristila kaotično politično situacijo, na katero so se Francozi odzvali s pošiljanjem v odpravno silo, ki jo je vodil Victor Hugues, ki je ponovno zavlekla otoke in odpravila suženjstvo. Med vojno terorja, ki je sledila na otokih, je bilo ubitih več kot 1000 francoskih kolonistov. Doprsje Louisa Delgrèsa, vodje upora sužnjev leta 1802

Leta 1802 je Prvi francoski imperij ponovno vrnil predrevolucionarno vlado in suženjstvo, kar je povzročilo suženjski upor pod vodstvom Ludvika Delgrèsa.  Francoske oblasti so se hitro odzvale, kar je 28. maja 1802 vrhunec v bitki pri Matoubi. Ker so se zavedli, da nimajo možnosti za uspeh, so Delgrès in njegovi privrženci naredili množični samomor z namenoma razstrelitvi njihovih trgovin s smodniki.  Leta 1810 so Britanci ponovno zajeli otok in ga predali Švedski po Stockholmski pogodbi iz leta 1813. 

V Pariški pogodbi iz leta 1814je Švedska predala Guadeloupe Franciji , kar je povzročilo sklad Guadeloupe. Leta 1815 je Dunajska pogodba priznala francoski nadzor nad Guadeloupejem. 

Suženjstvo je bilo leta 1848 ukinjena v Francoskem cesarstvu.  Po 1854 so bili pripeljani razdeljeni delavci iz francoske kolonije Pondicherry v Indiji.[potrebna navedba] Emancipni sužnji so imeli glasove od leta 1849, vendar francosko državljanstvo in glasovanje niso bili odobreni indijskim državljanom do leta 1923, ko je dolga kampanja, ki jo je vodil hendri simabironkončno dosegla uspeh. 

20.-21. stoletje

Leta 1936 feliks euen postal prvi črni guverner Guadeloupeja. Med drugo svetovno vojno je Guadeloupe sprva prišel pod nadzor vlade vichia kasneje pa se je pridružil Svobodni Franciji leta 1943. Leta 1946 je kolonija Guadeloupe postala čezmorski departma Francije.

V obdobju po vojni so se v času vojne zaradi socialne strukture Guadeloupeja in njenega odnosa z celinsko Francijo navezale napetosti. “Pokol sv. Valentina” se je zgodil leta 1952, ko so na udarne tovarniške delavce v Le Mouleu streljali Compagnies républicaines de sécurité,kar je povzročilo štiri smrti. Maja 1967 so rasne napetosti eksplodirale v nemire po rasističnem napadu na črnega Gvadeloupea, kar je povzročilo osem smrtnih žrtev. 

Osamosvojitveno gibanje se je v 70.Unija populaire pour la libération de la Guadeloupe (UPLG) se je zavezala za popolno neodvisnost, do 80. let pa je položaj postal nasilen z dejanji skupin, kot sta Groupe de libération armée (GLA) in Alliance révolutionnaire caraïbe (ARC).

Guadeloupe je leta 2000 odobril večjo avtonomijo.Na referendumu leta 2003sta Saint-Martin in Saint Barthélemy glasovala za ločevanje od upravne jurisdikcije Guadeloupeja, ki je bila v celoti sprejeta do leta 2007. 

Januarja 2009 so sindikati delavcev in drugi, znani kot Liyannaj Kont Pwofitasyon, stavkali za več plač.  Stavkajoče so bile jezne zaradi nizkih plač, visokih življenjskih stroškov, visoke stopnje revščine v primerjavi s celinsko Francijo in stopnje brezposelnosti, ki so med najhujšimi v Evropski uniji.  Razmere so se hitro zaostrele, zaostrene zaradi neučinkovitega odziva francoske vlade, ki se je spremenila v nasilno in spodbudila napotitev dodatne policije, potem ko je bil ustreljen in ubit vodja sindikata (jacqunes bino), Stavka je trajala 44 dni in je navdihnila tudi podobna dejanja na bližnjem Martiniku. Predsednik Nicolas Sarkozy je kasneje obiskal otok in obljubil reformo.  času je turizem zelo trpel in vplival tudi na turistično sezono 2010.

VIDEO:

Echos from the Past: Slavery in Guadeloupe (Learning World: S3E41, 1/3) – Bing video

Ta vnos je bil objavljen v sanjski dopust. Zaznamek za trajno povezavo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja